Üdvözöljük a Sályi István Gépészeti Tudományok Doktori Iskola Honlapján

Ösztöndíjak, pályázatok

1-3 hónapos frankfurti kutatói ösztöndíj

Dear partners,

in close cooperation with the Department of International Affairs, the Viadrina Center for Graduate Studies (VCGS) of the European University Viadrina has raised the Viadrina International Program - for Graduates (VIP), promoted by the German Academic Exchange Service and funded by the Federal Ministry of Education and Research. The program aims to support the international networking of doctoral candidates and their stronger involvement in international research contexts and discourses. The program runs till October 2017 at the European University Viadrina and offers doctoral candidates a long-term perspective to create an international research and career profile.
    International doctoral candidates may apply for research and acquaintance stays at the European University Viadrina to get familiarize with the research environment at the Viadrina. These fellowships allow international doctoral candidates to get in touch with Viadrina professors for research co-operations or potential doctoral opportunities (e.g. joint degrees and cotutelle agreements). International doctoral candidates may apply for the following fundings:
  • Fellowships for research stays at the European University Viadrina (max. 3 month)
  • Fellowships for acquaintance stays at the European University Viadrina (1 month) The application deadline is 7th May 2015.
    We would be very pleased if you could forward the call for applications to potentially interested faculties, chairs and doctoral candidates at your university.
    For detailed information please see the individual calls on the website of the VCGS:
    Please feel free to contact me if you have any further questions.

Yours sincerely ,
    Rebekka Manke
    Project Coordinator Viadrina International Program - for Graduates (VIP)
    Department of International Affairs & Viadrina Center for Graduate Studies
    EUROPEAN UNIVERSITY VIADRINA
    Grosse Scharrnstrasse 59
    15230 Frankfurt (Oder)
    Germany
    Phone: +49 (0) 335 5534 2462
    Fax: +49 (0) 335 5534 2852
  • Pályázati kiírás PhD hallgatók számára

Nemzeti Közigazgatási Intézét által, doktori iskolák hallgatói számára meghirdetett "Doktorandusz-szakértői" pályázat

- a tájékoztató letölthető: pdf formátumban
    - kitöltendő adatlapok a szakértői pályázathoz, letölthetők (docx): 1, 2, 3, 4, 5

Miskolc, 2012. január 27.

• Pályázati kiírás
    "Konferencia részvétel és publikálás támogatására"

- a tájékoztató letölthető: docx formátumban
    - kitöltendő adatlap a publikáció támogatási pályázathoz, letölthető: docx formátumban

Miskolc, 2011. december 20.

• Általános tájékoztató és elszámolási rend
    "A tudományos képzési műhelyek összehangolt minőségi fejlesztése"
    c. TÁMOP-4.2.2/B-10/1-2010-0008 projektről.
    - a tájékoztató letölthető: docx formátumban
    - 1. sz. melléklet (Szolgáltatási szerződés) letölthető: doc formátumban
    - 2. sz. melléklet (Teljesítés igazolás) letölthető: doc formátumban
    - 3. sz. melléklet (Gépjármű használati engedély) letölthető: doc formátumban
    - 4. sz. melléklet (Úti beszámoló minta) letölthető: doc formátumban
    - 5. sz. melléklet (Adatbekérő szerződések elkészítéséhet) letölthető: doc formátumban
    - 6. sz. melléklet (Munkaidő nyilvántartás) letölthető: xls formátumban
    - 7. sz. melléklet (Megbízási szerződés 2011) letölthető: doc formátumban
    - 8. sz. melléklet (Összevont nyilatkozat 2011) letölthető: doc formátumban
  • PREDOKTORI ÉS DOKTORANDUSZI ÖSZTÖNDÍJAK

- Pre-doktori pályázati kiírás, letölthető ( docx, doc, vagy pdf formában)
    - Pre-doktori pályázati adatlap letölthető ( docx, doc, vagy pdf formában)

- Doktoranduszi pályázati kiírás, letölthető ( docx, doc, vagy pdf formában)
    - Doktoranduszi pályázati adatlap letölthető ( docx, doc, vagy pdf formában)

Miskolc, 2011. október 10.

Alsó linksor Miskolci Egyetem Gépészmérnöki Kar Linkek